Prawo aborcyjne na świecie

 

Kobiety protestują przeciwko zakazowi aborcji

Ostatnie pięćdziesiąt lat charakteryzowało się niewątpliwym trendem w kierunku liberalizacji prawa aborcyjnego, zwłaszcza w świecie uprzemysłowionym. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) każdego roku na całym świecie dokonuje się około siedemdziesięciu trzech milionów aborcji. Przekłada się to na około trzydzieści dziewięć aborcji na tysiąc kobiet na całym świecie, a wskaźnik ten utrzymuje się mniej więcej na tym samym poziomie od 1990 r. Warto zauważyć, że wskaźniki różnią się między krajami, w których obowiązuje mniej restrykcji, a tymi, w których obowiązuje ich więcej: w latach 1990–94 i 2015–2019 średni wskaźnik aborcji w krajach, w których aborcja jest ogólnie legalna (z wyłączeniem Chin i Indii) spadł o 43 procent. Z kolei w krajach, w których obowiązują surowe ograniczenia dotyczące aborcji, średni wskaźnik aborcji wzrósł o około 12 procent.

Ponieważ narody na całym świecie rozszerzyły podstawy, na których ludzie mogą uzyskać dostęp do usług w zakresie zdrowia reprodukcyjnego, poprawiła się jakość i bezpieczeństwo opieki aborcyjnej, podobnie jak przeżywalność matek. Jednak bezpieczeństwo procedur aborcyjnych różni się znacznie między krajami, w których aborcja jest ogólnie legalna, a krajami o wysokich ograniczeniach dotyczących aborcji. Prawie 90 procent aborcji w krajach z liberalnymi przepisami dotyczącymi aborcji uważa się za bezpieczne, w porównaniu z zaledwie 25 procentami aborcji  w krajach, w których aborcja jest zakazana. Według WHO około 5–13 procent zgonów matek na całym świecie jest spowodowanych powikłaniami po niebezpiecznych aborcjach, z których zdecydowana większość ma miejsce w krajach rozwijających się.

Jednak wśród niektórych okręgów wyborczych nadal istnieje silny sprzeciw wobec aborcji. A w ostatnich latach wiele krajów, sprzeciwiało się rozszerzaniu praw kobiet i praw reprodukcyjnych. Przeciwnicy aborcji w Stanach Zjednoczonych odnieśli wielkie zwycięstwo w czerwcu 2022 r., kiedy Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych uchylił decyzję Roe v. Wade z 1973 r., która gwarantowała konstytucyjne prawo do aborcji. 

Jak wygląda prawo aborcyjne na świecie?

Chociaż status prawny aborcji różni się znacznie w zależności od regionu, zdecydowana większość krajów zezwala na aborcję przynajmniej w pewnych okolicznościach; na całym świecie wiele krajów całkowicie zakazuje aborcji. Większość krajów uprzemysłowionych zezwala na tę procedurę bez ograniczeń. W około stu krajach obowiązują pewne ograniczenia, zazwyczaj zezwalające na aborcję tylko w ograniczonych sytuacjach, w tym ze względów społeczno-ekonomicznych, zagrożeń dla zdrowia fizycznego lub psychicznego kobiety lub obecności wad płodu. Jednak język prawniczy dotyczący zwolnień z powodu upośledzenia płodu jest często niejasny, co powoduje niepewność lekarzy co do legalności wykonywania niektórych aborcji. 

Dostęp do bezpiecznej aborcji został uznany za prawo człowieka przez liczne organizacje międzynarodowe , Komitet Praw Człowieka ONZ i regionalne trybunały praw człowieka, w tym Europejski Trybunał Praw Człowieka, Międzyamerykański Trybunał Praw Człowieka i Afrykańską Komisję ds. Prawa człowieka i ludów. Na Międzynarodowej Konferencji na temat Ludności i Rozwoju w Kairze w 1994 r. 180 rządów podpisało program działania, który zawierał zobowiązanie do zapobiegania niebezpiecznej aborcji. WHO po raz pierwszy uznała niebezpieczną aborcję za problem zdrowia publicznego w 1967 r., a w 2003 r. opracowała wytyczne techniczne i polityczne, które zawierają zalecenie, aby państwa uchwalały przepisy dotyczące aborcji w celu ochrony zdrowia kobiet. Według Funduszu Ludnościowego ONZ,zajęcie się niezaspokojoną potrzebą planowania rodziny zarówno znacznie zmniejszyłoby śmiertelność matek, jak i zmniejszyłoby aborcję nawet o 70 procent w krajach rozwijających się.

Jak to wygląda w USA?

Decyzja Sądu Najwyższego z 24 czerwca 2022 r. o skreśleniu sprawy Roe v. Wade uchyla prawie pięćdziesiąt lat precedensu przyznającego konstytucyjne prawo do aborcji. W orzeczeniu dotyczącym sprawy Roe z 1973 r. Trybunał orzekł, że Konstytucja gwarantuje prawo do aborcji, chociaż dopuszcza regulacje po pierwszym trymestrze ciąży. Dzięki Roe Stany Zjednoczone stały się jednym z pierwszych krajów, które zliberalizowały swoje przepisy dotyczące aborcji, wraz z kilkoma krajami Europy Zachodniej. W 1992 r. w sprawie Planned Parenthood przeciwko Casey ponownie potwierdzono prawo do aborcji, ale zezwolono na dodatkowe ograniczenia, takie jak okresy karencji i wymagania dotyczące zgody rodziców.

Przez dziesięciolecia państwa wprowadzały i wdrażały różne przepisy regulujące aborcję. Niektóre stany uchwaliły przepisy chroniące dostęp do aborcji, podczas gdy inne nałożyły bardziej uciążliwe przepisy na dostawców aborcji i starały się zakazać aborcji we wcześniejszych okresach ciąży. Doprowadziło to do zamknięcia ponad 150 klinik i pozostawiło kilka stanów z tylko jednym dostawcą usług aborcyjnych . W ostatnich latach wiele stanów przyjęło coraz surowsze przepisy dotyczące aborcji, na przykład w Oklahomie, gdzie gubernator podpisał ustawę zakazującą wszelkich aborcji po sześciu tygodniach, z wyjątkiem przypadków zagrażających życiu ciąż. Prawo przypomina to, które uchwalono w Teksasie w 2021 roku; oba pozwalają również prywatnym obywatelom pozwać każdego, kogo podejrzewają o przeprowadzenie lub ułatwienie aborcji.

Odwrócenie Roe pozwala trzynastu stanom, które mają tak zwane prawa wyzwalające , albo automatycznie zakazać aborcji, albo w ciągu trzydziestu dni. Chociaż wszystkie te prawa stanowe zwalniają aborcje w przypadku ciąż zagrażających życiu, wiele z nich nie zwalnia ciąż spowodowanych gwałtem lub kazirodztwem. Republikańscy prawodawcy i zwolennicy aborcji pochwalili decyzję Sądu Najwyższego, podczas gdy demokratyczni prawodawcy i zwolennicy aborcji potępili ją. 

Światowe trendy

Światowy trend w prawie aborcyjnym zmierza w kierunku liberalizacji. Od 2000 roku trzydzieści osiem krajów zmieniło swoje przepisy dotyczące aborcji, a wszystkie z wyjątkiem Nikaragui rozszerzyły podstawy prawne, na podstawie których kobiety mogą uzyskać dostęp do usług aborcyjnych. Od 2020 roku Argentyna i Tajlandia zalegalizowały aborcje, z pewnymi ograniczeniami dotyczącymi ciąży; Meksyk zdekryminalizował aborcję, podobnie jak Korea Południowa; a Nowa Zelandia złagodziła ograniczenia dotyczące aborcji. Ostatnio Kolumbia zalegalizowała aborcję na żądanie do dwudziestego czwartego tygodnia ciąży, co jest ostatnim znakiem rosnącej „ zielonej fali ” w Ameryce Łacińskiej. Chociaż większość krajów podjęła kroki w celu rozszerzenia podstaw do aborcji, niektóre — w tym Honduras i Stany Zjednoczone — wprowadzają polityki mające na celu zaostrzenie ograniczeń.

Oto spojrzenie na to, jak zmieniły się przepisy dotyczące aborcji w kilku krajach na całym świecie:

Chiny . Chiny zliberalizowały swoje prawo aborcyjne w latach pięćdziesiątych XX wieku i promowały tę praktykę w ramach polityki jednego dziecka, która została uchwalona w 1979 roku w celu ograniczenia wzrostu populacji poprzez ograniczenie rodzin do jednego dziecka. Polityka, w ramach której usługi aborcyjne były szeroko dostępne, obejmowała surowe środki przymusu — w tym grzywny, przymusową sterylizację i aborcję — w celu powstrzymania nieautoryzowanych porodów. Chiny podniosły ten długotrwały limit polityki dwojga dzieci w 2016 r., wraz z innymi zachętami, aby zachęcić do wzrostu liczby ludności w obliczu szybko starzejącej się populacji. W 2021 r. podniesiono limit do trojga dzieci, a chińska Rada Państwa wydała wytyczne dotyczące rozwoju kobiet, w których wezwano do ograniczenia „aborcji niewymaganych z medycznego punktu widzenia”.

Kenia . Prawo aborcyjne postkolonialnej Kenii było zakorzenione w brytyjskim kodeksie karnym, który kryminalizował aborcję. Kiedy Kenia przyjęła nową konstytucję w 2010 r., rozszerzyła podstawy, na których kobiety mogą dokonać aborcji, o przypadki nagłe lub te, w których stawką jest zdrowie matki. W czerwcu 2019 roku sąd rozszerzył wyjątki o przypadki gwałtu . Podczas gdy inne byłe kolonie europejskie ponownie oceniają swoje przepisy dotyczące aborcji, wiele z nich poszerza podstawy do aborcji. Na przykład Burkina Faso, Czad, Gwinea, Mali i Niger — kraje, których restrykcyjne przepisy dotyczące aborcji były pozostałością Kodeksu Napoleona z 1810 r. narzuconego przez Francję — zalegalizowały aborcję w przypadku gwałtu, kazirodztwa lub upośledzenia płodu.

Irlandia . W 2018 r. irlandzki parlament zalegalizował przerwanie ciąży przed dwunastym tygodniem, a także w przypadkach, w których zagrożone jest zdrowie matki. Wcześniej Irlandia miała jedno z najbardziej restrykcyjnych praw aborcyjnych w Europie, skodyfikowane w poprawce do konstytucji z 1983 r., która skutecznie zakazała tej praktyki. Śmierć Savity Halappanavar w 2012 roku po tym, jak odmówiono jej aborcji w nagłych wypadkach, ponownie rozpaliła publiczną debatę i protesty oraz skłoniła ogólnokrajowe referendum w celu obalenia poprawki; referendum przeszło z 66 procentami głosów. W 2019 roku aborcja została zalegalizowana w Irlandii Północnej, która jest częścią Zjednoczonego Królestwa (UK). Brytyjska ustawa aborcyjna z 1967 r., która przyznaje lekarzom w Anglii, Szkocji i Walii uprawnienia do przeprowadzania aborcji, został rozszerzony na Irlandię Północną po głosowaniu w parlamencie Wielkiej Brytanii.

Zambia . Zambia jest jednym z nielicznych krajów w Afryce , w których aborcja jest dozwolona ze względów ekonomicznych i społecznych, ale pomimo liberalnego prawa bariery strukturalne i kulturowe utrudniają zambijskim kobietom dokonywanie aborcji. Od 2018 r. W Zambii na dwanaście tysięcy mieszkańców przypadał jeden praktykujący lekarz ; a dla 55 procent Zambijczyków mieszkających na obszarach wiejskich pracowników służby zdrowia jest niewielu. Prawo stanowi, że tylko zarejestrowany lekarz, a nie pielęgniarka lub położna, może przeprowadzić aborcję, przez co bezpieczny dostęp jest poza zasięgiem większości. Zambia jest nękana wysokim wskaźnikiem umieralności matek związanej z aborcją, z około 30 procentami zgonów matek spowodowanych powikłaniami aborcji.

Honduras. Kraj Ameryki Środkowej ma jedne z najsurowszych na świecie przepisów dotyczących aborcji, która jest zakazana od 1985 r. W 2021 r. ustawodawcy zapisali zakaz w konstytucji kraju; teraz każda zmiana prawa aborcyjnego wymaga większości co najmniej trzech czwartych w Kongresie Narodowym. Eksperci ONZ szacują, że każdego roku w Hondurasie odbywa się od około pięćdziesięciu do osiemdziesięciu tysięcy niebezpiecznych aborcji. Sąsiedzi Hondurasu, Salwador i Nikaragua, również mają zakaz aborcji i są to jedyne dwa kraje, które nałożyły nowe ograniczenia na aborcję od czasu Deklaracji Kairskiej z 1994 r., która uznała zdrowie reprodukcyjne za kluczowe dla rozwoju.

Aborcja w Polsce

Polska . W 2020 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja w przypadku upośledzenia płodu jest niezgodna z konstytucją, przez co polskie prawo aborcyjne jest jednym z najsurowszych w Europie. Ponieważ zdecydowana większość aborcji wykonywanych w Polsce przed wydaniem orzeczenia była spowodowana wadami płodu, decyzja zapoczątkowała niemal całkowity zakaz. W odpowiedzi setki tysięcy ludzi wyszły na ulice, aby zaprotestować przeciwko tej decyzji, choć nadal obowiązuje. Polskie prawo nadal zezwala na aborcję w przypadku gwałtu, kazirodztwa i zagrażającej życiu ciąży, chociaż lekarze podobno niechętnie przeprowadzają legalne aborcje od czasu wydania orzeczenia. Lekarzom grozi do trzech lat w więzieniu, jeśli rząd uzna, że ​​dokonały one aborcji w pośpiechu lub bez wystarczającego uzasadnienia.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Powikłania po aborcji farmakologicznej - poznaj skutki uboczne zabiegu

Co to jest aborcja farmakologiczna?